So Šarmom

Už od malička ho bavila hudba, no až na strednej škole ho prilákala natoľko, aby sa jej začal venovať. Dnes už je neodmysliteľnou časťou jeho života.

Pred dvanástimi  rokmi začal Ján Rybár hrať na klávesy, no nikdy si nemyslel, že ho hudba bude baviť tak dlho. V súčasnosti je basgitaristom jednej z najlepších bardejovských kapiel. Aby sa k tomu dopracoval, prešiel nemalý kus cesty, v ktorej nechýbali ani štyri roky na našej škole.

         Ján Rybár mal hudbu rád už od malička. Vždy obdivoval skupiny, ktoré vystupovali na rôznych akciách. Dnes je členom jednej z nich. Rodák z Richvaldu sa hudbe začal naplno venovať až na strednej škole. Spolu s ďalšími dvoma spolužiakmi sa v druhom ročníku prihlásil do hudobného krúžku. Už počas štúdia založili svoju prvú skupinu - Šarm, ktorá hrávala a dodnes hráva na  svadbách, plesoch či stužkových. Po vzniku skupina pôsobila v našej škole, no po čase sa presunula do Richvaldu. Momentálne fungujú v Gaboltove, kde aj pravidelne skúšajú a pripravujú sa na vystúpenia. Šarm už  naplno funguje desať rokov a za ten čas sa v ňom vystriedalo mnoho hudobníkov. Z jej pôvodných členov tam ostal už len Ján. „Som najstarším členom skupiny, čiže som aj takým neoficiálnym šéfom," so smiechom komentuje aktuálne pomery v skupine. Medzi terajších členov skupiny patrí  harmonikár Maroš Šivák, klávesák Adrián Ferek či saxofonista Dávid Hiščár.

Hoci už pracuje na plný úväzok vo firme Kamax ako nástrojár, na hudbu nezabúda. „Je to dosť namáhavé stíhať. Mám prácu, v ktorej som do štvrtej a potom ešte skúšame. Niekedy som naozaj dosť unavený, no baví ma to, a tak sa nesťažujem," hovorí o náročnosti tohto spôsobu života Jano. O tom, že kapela Šarm je naozaj kvalitná, svedčí aj fakt, že je dosť žiadaná na plesy, svadby, či v lete dokonca na výročia obcí. Hoci hranie v skupine možno vyzerá jednoducho, také jednoduché to nie je, čo potvrdzuje aj Jano: „Ponúk je stále dosť. Niekedy hráme aj niekoľko dní po sebe, čiže skoro vôbec nespíme. Dokonca musíme niektoré ponuky odmietať, pretože je ich veľmi veľa a ak chceme byť aj so svojimi rodinami, všetko sa to nedá zvládnuť.“ Okrem hrania v Bardejove a priľahlých obciach  dostáva kapela ponuky aj z iných okresov. Boli už vystupovať na svadbách v Humennom, Košiciach či dokonca v Liptovskom Mikuláši.  Na vystúpenie v Košiciach sa viaže aj vtipná  príhoda, ktorá sa mu stala. „Pri rozkladaní aparatúry mi praskli nohavice. Potom som si ich musel sám zašívať," smeje sa.

Hoci v skupine trávi dosť času, jeho rodine to, našťastie, zatiaľ neprekáža. Hudbe by sa chcel venovať čím najdlhšie, no  je si vedomý toho, že má rodinu , ktorej sa chce venovať tiež. Z hľadiska akustiky si najviac pochvaľuje reštauráciu na futbalovom štadióne, či jedáleň na našej škole.

         Aj keď je zo školy preč už niekoľko rokov, stále na ňu rád spomína, lebo počas nej začal svoju hudobnú kariéru.

 

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Denis Sopko

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre