Pohyb!

Každoročne sa počas písomných maturitných skúšok koná na škole branné cvičenie

Vedci každým rokom zisťujú čoraz viac obezity vo svete. Tento problém sa vo veľkej miere týka aj Slovenska. Väčšina pritom nechápe, aké nebezpečenstvá sa s obezitou spájajú.

Veľké množstvo mladých ľudí v dnešnej dobe nepozná slovo pohyb, čo sa samozrejme považuje za veľmi negatívny jav. Pohyb sa môže charakterizovať viacerými spôsobmi. Pre niekoho to znamená pohyb od postele k pohovke. Iní to vnímajú ako lyžovanie, korčuľovanie, behanie, čiže šport. Práve preto, aby si žiaci začali uvedomovať, čo pohyb vlastne znamená, Spojená škola Juraja Henischa organizuje pre svojich študentov branné cvičenia. Jedno z nich sa uskutočnilo v marci minulého školského roku pod odborným dohľadom učiteľky telesnej výchovy Radky Rohaľovej. Cieľom týchto cvičení je najmä viac usmerňovať mládež k športu a pohybovým aktivitám.

Trasa branného cvičenia viedla smerom do Bardejovských Kúpeľov. Samozrejme, že to niektorí „flákli“ a ostali doma, myslím si však, že tým ublížili len sami sebe. Veľmi trefne to vo svojom príhovore na začiatku cvičenia vystihla Radka Rohaľová: „Športové cvičenia určite patria do vášho rozvrhu, a tak, ako musíte absolvovať hodiny slovenského jazyka, matematiky či fyziky, mal by každý absolvovať aj toto cvičenie. Pre žiaka je to len prospešné! Študent častokrát získa poznatky nielen z kultúrno-poznávacej oblasti, ale aj z oblasti ochrany života a zdravia.“

A aj keď to na prvý pohľad nevyzeralo ako náročný pochod,  v Bardejovských Kúpeľoch si všetci vydýchli. Každý čakal na dôležité slovo a keď učitelia povedali rozchod, všetci si prišli na svoje. Každý sa vydal inou cestou, napríklad sa osviežili zmrzlinou, zašli do kaviarne na kávu a keďže niektorí boli zvedaví, tak ich celé dôkladne preskúmali. Iní boli zase veľmi leniví a celý voľný čas presedeli na lavičkách. Dúfam, že sa aspoň kochali krásnou prírodou, ktorá ich v tomto kúpeľnom meste obklopoval.

Možno sa niekomu bude zdať, že študenti nevyužili čas naplno. „Takéto praktické cvičenia sú pre žiakov mnohokrát prospešnejšie ako tie teoretické. Žiaci zapájajú nielen celé telo, ale aj myseľ. Učia sa spolupracovať v kolektíve, či už pri nájdení správnej cesty v teréne, alebo pri zapojení sa do daných športových hier, ktoré sú vopred určené,“ hovorí o branných cvičeniach Rohaľová. Všetci iste vedia, že pohyb je pre človeka dôležitý. V tejto dobe má každý počítač, telefón a mnohé výdobytky techniky, ktoré si môžu dovoliť a málokto sa venuje pohybu, či nejakému športu. Dá sa povedať, že sa na to popritom všetkom zabúda. „Pohyb v živote človeka je veľmi dôležitý. Je už len na zvážení každého, v akom rozsahu ho preferuje. Sú rôzne druhy, či je to chôdza, beh, plávanie, prechádzka alebo len „pochod“ od televízie ku chladničke. Môj názor je, že ak sa chce človek aspoň trochu lepšie cítiť, či už fyzicky alebo psychicky, istá dávka pohybu nesmie chýbať,“ pokračuje učiteľka o pohybe, ktorý je významný pre každého z nás. „Akcie takéhoto charakteru priam vyhľadávam. Nie je nič lepšie ako pohyb na čerstvom vzduchu v kombinácií s dobrým kolektívom žiakov a príjemným počasím. Deň, ktorý som mala možnosť absolvovať, sa mi veľmi páčil,“ s dobrým pocitom na záver zakončuje Rohaľová.

 

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Erika Babčáková

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre