Dole svahom

V posledný februárový týždeň sa tretiaci zúčastnili lyžiarskeho výcviku v Slovenskom Raji. Pokročilejší lyžiari si vychutnávali veľký svah, zatiaľ čo úplní začiatočníci bojovali častokrát aj so svojím strachom

Aj keď rozhranie februára a marca bolo v Slovenskom Raji už pomerne teplé, lyžiarske strediská v Slovenskom Raji stále mali dostatok snehu.  Centrom výletu sa stalo lyžiarske stredisko Ski Gugel v Dedinkách a penzión Salamander v Mlynkách. Keďže vzdialenosť ubytovne od lyžiarskeho strediska bola asi jeden kilometer, o rannú rozcvičku bolo vopred postarané.

Vedúci učitelia si hneď v prvý deň rozdelili študentov do skupín. Pokročilejších lyžiarov si vzali na starosť učitelia Albert Balog a Peter Blažejčík. Našli sa aj takí, ktorí na lyžiach stáli po prvý raz a nezaobišli sa bez trochu strachu. O tých sa postaral učiteľ Peter Bednár a postupne každého z nich učil všetko od základov. Po neustálych pádoch im neostávalo nič iné, ako znova nabrať silu a skúšať to ďalej, čo slovami potvrdzuje Alexandra Prokopovičová: „Na lyžiarak som išla ako úplný začiatočník, plná očakávaní s myšlienkou, že je to také ľahké ako vyzerá. Prvý deň som sa po mnohých pádoch presvedčila o opaku a najradšej by som sa vrátila domov,“ priznáva, „avšak s povzbudením učiteľa Bednára a skvelej partie som to nevzdala a lyžiarak dopadol skvelo. Rozhodne by som si to zopakovala aj o rok.“

Aj mierne pokročilejším lyžiarom padli vhod cvičenia pre začiatočníkov. Šéfredaktor Gymoša Denis Sopko tvrdí, že aj keď nestál na lyžiach prvýkrát, naučil sa mnoho nových vecí. „Aj keď som určité základy lyžovania poznal a lyžovať som v podstate vedel, lyžiarsky výcvik moju techniku určite zdokonalil a ukázal mi, ako správne lyžovať.“ Deň, čo deň sa výkon študentov neporovnateľne lepšil. Študenti naberali odvahu, rýchlosť a väčšina z nich uprednostňovala veľký svah pre pokročilých. Počas lyžovania dobre padla krátka pauza na trochu oddychu a zohriatie teplým čajom.

Pre nepriaznivé počasie sa však jeden deň všetci museli lyžovania vzdať a vynahradiť si to iným programom. Svoj čas trávili hlavne oddychom na izbách, no priznávajú, že pár hodín na svahu im chýbalo. „Na jednej strane som rád, že sa v strede týždňa nelyžovalo, keďže som bol dosť unavený a mohol som sa viac vyspať. No na druhej strane, každý deň na svahu bol skvelý a preto ma mrzí, že sme celú stredu vôbec nelyžovali,“ pokračuje Denis.

Penzión im ponúkal stravovanie s plnou penziou, a tiež priestory na zábavu a rôzny program. Populárnym bolo hranie ping pongu a biliardu. Po hodinách na zimnom svahu dali viacerí prednosť relaxovaní v saune. Večer si mohli spríjemniť spoločným pozeraním filmov. „Čo sa týka penziónu, vyhovovalo mi ubytovanie aj strava, aj keď by som privítal trochu väčšie porcie,“ hodnotí penzión Denis.

Určite nie každý je fanúšikom tohto zimného športu a desí ho predstava stráviť týždeň na svahu. Dôležité je prekonať strach, nabrať odvahu a spustiť sa dole svahom s vedomím, že sa to dá zvládnuť a s dobrou partiou ľudí to navyše môže byť aj zábava. Lyžiarsky výcvik je tou pravou príležitosťou naučiť sa lyžovať a okrem toho si odniesť aj množstvo pekných spomienok. „Naučili sme sa tu veľa nového, no najväčším pozitívom bola asi partia ľudí, s ktorými som zažil mnoho skvelých chvíľ. Pre mňa to bol výborný zážitok, na ktorý tak skoro nezabudnem,“ dodáva Denis na záver a mnohí mu istotne dajú za pravdu.

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Silvia Babčáková

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre