Až tretí?

Možno sme pociťovali tesne po vyhodnotení mierne sklamanie, no treba si uvedomiť, že súťažíme v obrovskej konkurencii. A z tohto pohľadu je tretie miesto úžasné

Ako urobiť dobrý časopis? Ako napísať článok tak, aby čo najviac zaujal čitateľa? Písať s humorom, venovať sa zaujímavým a niekedy i problémovým témam, byť kreatívny pri tvorbe titulkov sú presne tie pravé prísady. A je pozitívne, že viacero stredoškolských časopisov v kraji ich má namiešané v tom správnom pomere.

Tridsiateho novembra sa v dvoch budovách stojacich na Hlavnej ulici v Prešove tesne vedľa seba ľudia triasli od nervozity. V budove Krajského súdu totiž niekto nahlásil bombu a celú ju uzavrela polícia presne v čase, keď v detskej knižnici Slniečko študenti čakali na to, ako ich časopis dopadne na štvrtom ročníku Súťaže stredoškolských časopisov Prešovského kraja. Päťčlenná porota tento rok hodnotila dvadsaťjeden časopisov a mnoho z nich bolo za svoju prácu patrične odmenených. Je potešujúce, že medzi nimi boli až štyri z Bardejova.

Ako to pri podobných stretnutiach býva, čakalo na mladých žurnalistov aj prekvapenie. Brífing na tému ISIC preukazov bol spojený s tlačovou besedou, počas ktorej Jozefovi Škvarekovi zo spoločnosti CKM SYTS, ktorá má na starosti identifikačné preukazy, ako sú napríklad ISIC karty alebo ITIC preukazy, študenti položili viacero otázok týkajúcich sa najmä praktického použitia týchto kariet.

Toto stretnutie však nebolo len o oceňovaní. Bolo aj o konštruktívnej kritike, ktorá nás má posúvať ďalej, má nám ukazovať správnu cestu, ktorou by sme sa mali uberať, ak chceme zvyšovať kvalitu článkov. Najväčšie výhrady mali už tradične porotcovia na grafiku časopisov, prácu s fotkami či anonymitu autorov jednotlivých článkov. Veľmi jasne najčastejšie chyby, ktorých sa študenti pri tvorbe časopisu dopúšťajú, pomenovala porotkyňa Kvetoslava Mudríková: „Čo ma najmenej uspokojilo, je to, že v niektorých časopisoch bola väčšina článkov podpísaná učiteľmi. Neposielala by som také časopisy do študentskej súťaže. V niektorých časopisoch sa opakujú tie isté chyby. Páči sa mi napríklad, ako opisujete návštevu nejakej krajiny, no pozor na to, aby ste sa viac nevenovali opisu cesty tam a späť ako dôvodu vašej návštevy.“ Podľa jej slov sa za chybu považuje aj písanie článkov formou komentáru alebo slohovej práce. Prakticky všetci porotcovia sa zhodli na tom, že v žurnalistike je veľmi dôležité uvádzať zdroj pri fotografiách, nezačínať články slovkom dňa a správne písať vlastné mená, najmä ak sú pri nich tituly. Našťastie však prevládali pozitívne reakcie. „Celkovo by som povedala, že časopisy sa oproti prvému ročníku neuveriteľne zlepšili, verím, že je to i naša zásluha,“ zhodnotila súťažiace časopisy vedúca Odboru kultúry kraja a hlavná porotkyňa súťaže Veronika Fitzeková.

Časopisy boli pri oceňovaní opäť rozdelené do troch pásem-bronzového, strieborného a zlatého, pričom v zlatom bolo tohto roku až päť periodík. Ceny boli udelené aj v špeciálnych kategóriách ako Skokan roka, Objav roka, Naj titulka roka či Naj vizuál. Hlavné ceny si prevzali najväčší favoriti. Na treťom mieste sa umiestnil časopis Gymoš z Bardejova, druhé miesto získali Stretnutia z Kežmarku a zlatú priečku obsadil časopis Gymploviny zo Starej Ľubovne. Nás musí tešiť, že na stránke školy svoje víťazstvo okomentovali aj týmto spôsobom: „Bývalí i súčasní redaktori môžu byť na seba hrdí, pretože vo veľkej konkurencii sa im podarilo poraziť dokonca aj najväčšieho rivala – časopis Gymoš z Bardejova.“ 

 

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Michaela Ždiľová

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre