Ako zo sna

Absolútnym víťazom jubilejného dvadsiateho ročníka Štúrovho pera sa vo Zvolene stal časopis Gymoš. Dosiahol tým najväčší úspech vo svojej päťročnej existencii.

Je 18. apríl, tesne po pol tretej poobede. Napätie v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene by sa dalo krájať. Zo všetkých cien na jubilejnom dvadsiatom ročníku najprestížnejšej novinárskej súťaže stredoškolákov a vysokoškolákov Štúrovo pero treba odovzdať už len poslednú, najprestížnejšiu. Predseda poroty Kategórie stredoškolských časopisov Pavol Vitko chvíľu čaká, kým si svoju cenu preberie redakcia Rozhľadu z Považskej Bystrice, a potom sa plnej sály opýta: „Ako sa volá časopis, ktorý získava Zlaté Štúrovo pero?“ „Gymoš!” zaznie vzápätí jeho odpoveď a začínajú sa oslavy najväčšieho úspechu v päťročnej tradícii časopisu Spojenej školy Juraja Henischa v Bardejove.

Už od príchodu na súťaž sa v napätej atmosfére špekulovalo, kto sa stane víťazom. V kategórii stredoškolských časopisov súťažilo deväťdesiatštyri časopisov z celého Slovenska, spomedzi ktorých sa absolútnym víťazom a držiteľom Zlatého Štúrovho pera mohol stať len jeden z nich. Nakoniec toto ocenenie časopis Gymoš získal za dlhodobo dobré umiestnenia v súťaži a skvelú prácu všetkých jeho redaktorov, grafikov a editorov. S podporou riaditeľa a vedenia školy má ideálne podmienky na ďalší rozvoj smerom nahor, preto všetci veríme, že tento úspech nebol posledný.

Dvojdňové vyhodnotenie súťaže pozostávalo z množstva besied so známymi osobnosťami, hodnotenia časopisov porotcami a záverečného slávnostného vyhodnotenia. Ako prvý pred budúcich novinárov predstúpil minister školstva Juraj Draxler, ktorý ochotne zodpovedal všetky položené otázky týkajúce sa nielen problémov školstva, ale aj jeho súkromia. Prítomných mierne šokoval vyhlásením, že cestuje aj mestskou hromadnou dopravou, takže ak chcete navrhnúť nejakú reformu, skúste sa povoziť v okolí Bratislavy autobusom, možno budete mať šťastie a ministra stretnete.

Po tejto besede sa časopisy rozdelené podľa kategórii presunuli k jednotlivým porotcom a začalo sa ich hodnotenie. Pri hodnoteniach všetci zatínajú zuby a s pokorou znášajú kritiku, lebo si uvedomujú, že im pomôže zlepšiť kvalitu časopisu. Konkurencia je veľká a záleží na každom detaile, preto je nutné pozorne počúvať a učiť sa na chybách. Našťastie u porotcov prevládajú pozitívne hodnotenia.

Po menšom časovom sklze prišla na konci prvého dňa beseda s riaditeľom televízie Markíza Matthiasom Settelem a hovorkyňou televízie Tatianou Tóthovou. Rovnako ako minister školstva odpovedali na všetky otázky, aj na tie chúlostivejšie týkajúce sa ich osobného života. Študenti mali možnosť okrem iného zistiť, že riaditeľ televízie má rád bryndzové halušky a chutí mu aj hruškovica. 

Sobota sa spočiatku niesla v duchu hodnotenia časopisov. Atmosféra hustla každým pohybom ručičky na hodinkách. Počúvali sme slová odborníkov a mysleli na to, kto sa stane víťazom. Vedieť sa zhodnotiť sebakriticky dokázali v tých chvíľach asi všetci prítomní. Okolo obeda sme si už od nervozity začínali ohrýzať nechty. Ešte rýchla beseda s úspešnými absolventmi Štúrovho pera a krst novej knihy Pavla Vitka Štúrovo pero, dve desaťročia novinárskeho talentu, tradičné položenie venca k Pamätníku Ľudovíta Štúra a mohlo sa ísť do finále.

Ledva sme obsedeli na stoličkách a modlili sme sa odušu. Vyhodnotenie začalo vysokoškolskými kategóriami, pokračovalo Novinárskymi príspevkami stredoškolákov, kde naša redaktorka Soňa Stiedlová získala ako tretia zo školy po Andrei Živčákovej a Damiánovi Michalcovi, držiteľoch tohto prestížneho ocenenia v predchádzajúcich ročníkoch, Prémiu Literárneho fondu a skončilo stredoškolskými časopismi. Ako posledná prišla na rad naša zlatá radosť. „Je to neuveriteľné, úplne rozprávkové,“ vyjadrila pri odchode pocity všetkých šéfredaktorka Gymoša Lenka Macejová.

 

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Michaela Ždiľová

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre