Vzácna stáž

,,Stáž v redakcii televízie Markíza získava Jana Bosáková, časopis Gymoš.“ Slová, ktorým som priam neverila. V júli sa to ale stalo skutočnosťou.

Všetko sa to začalo na Štúrovom pere, kde mňa spolu s ďalšími dvoma študentkami vybrala porota na stáž do televízie. Ani vo sne by mi nenapadlo, že raz budem aspoň na chvíľku členkou redakcie, ktorá dennodenne produkuje články na web markiza.sk. Musím povedať, že práca redaktorky je veľmi zaujímavá, nie je síce náročná, čo sa týka fyzickej stránky, ale po psychickej dá redaktorovi poriadne zabrať. Človek je stále pod akýmsi stresom, neustále surfuje po internete, sleduje konkurenčné webstránky a snaží sa nájsť tému, ktorá upúta čitateľa na prvý pohľad.

Pracovný deň redaktora trvá od deviatej hodiny ráno a končí prinajlepšom niekedy okolo sedemnástej. Po príchode do práce sme mali pravidelnú rannú poradu, kde sa každému zadelili úlohy. Ranné porady zvykli mať zhruba štyridsať minúť, ale občas sa nám predlžila aj o dvadsať minút, pretože som pracovala s veľmi veselou partiou ľudí, ktorí sa vedeli zabávať na rôznych veciach. Napríklad na jednej porade sme asi pätnásť minút pozorovali robotníkov, ako natierajú fasádu Markízy.

Zo začiatku som si myslela, že ako stážistka nebudem mať veľa práce a budem len pozorovať, ako pracujú moji kolegovia, avšak už hneď v prvý deň som dostala za úlohu napísať článok o seriáli Ohnivý kuře, ktorý sa vysielal na obrazovkách Markízy počas letných prázdnin.  Aby bol článok čo najviac autentický, potrebovala som citáciu od niektorého z hercov, ktorý účinkoval v seriáli. Výber padol na českého herca Michala Suchánka, ktorý stvárňoval miestneho pivovarníka. Bohužiaľ aj po viacerých telefonátoch sa mi kvôli jeho pracovnej vyťaženosti nepodarilo s ním skontaktovať.

Mojou ďalšou úlohou bolo napísať profil finalistu šou MasterChef Slovensko, kaderníka Pierre- Cédrika Klimeczeka, ktorý si otvoril svoj vlastný kadernícky salón. Musím povedať, že s Pierrom sa mi komunikovalo veľmi príjemne. Síce sme sa rozprávali len cez telefón, ale aj napriek tomu spravil na mňa dobrý dojem. Na moje otázky okamžite odpovedal a dokonca ma pochválil za profesionálny prístup.

Najväčším zážitkom bol pre mňa článok, ktorý som písala o herečke Karin Haydu. Tento článok patril medzi najčítanejšie na webe. Dokopy si ho prečítalo vyše deväťtisíc ľudí a aj samotná herečka ma zaň pochválila.

Redakcia Markíza začala vysielať aj internetovú reláciu „Tvárou v tvár“. Podstatou tejto šou je robiť rozhovory s rôznymi známymi osobnosťami, dozvedieť sa niečo o ich práci, ale aj súkromí. Prvým hosťom bol herec Richard Stanke. Neskôr sa tam vystriedali osobnosti, ako napríklad herečka Zdena Studenková, speváčka Dominika Mirgová alebo aj moderátor Európy 2 Šorty.

Za dva týždne, ktoré som strávila v Markíze, som napísala vyše desať článkov, posledný bol o jej redaktorovi Viktorovi Vinczem. Zhodou okolností sa s Viktorom poznám, pretože sme spoločne točili minulý rok reportáž o Hornej Dolnej. Zo začiatku som si myslela, že si ma nebude pamätať, avšak s úsmevom na perách ma opäť privítal v Markíze, prehodili sme pár slov a hor sa na rozhovor.

Som veľmi vďačná, že som dostala príležitosť stráviť aspoň pár dni v redakcii. Veľa som sa tu toho naučila, teraz už viem, ako fungujú média, aké majú pozitíva, ale aj negatíva a viem, že to je práca, ktorá ma baví a chcem sa jej venovať aj v budúcnosti.

 

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Janka Bosáková

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre