Veľké slovenské kauzy

Prednedávnom mi moja známa počas rozhovoru povedala, že na spomienky a najmä ľudí zo strednej školy sa nezabúda. Súhlasím

Ešte aj dnes vidím, ako som si v prvý deň na strednej sadala do lavice ustráchaná a obzerala si nových spolužiakov. Teraz končím piaty ročník na vysokej škole a strach z toho, čo bude ďalej, ma prenasleduje ešte viac ako vtedy.

Počas posledných týždňov si veľkú časť mojej pozornosti intenzívne vyžadovala diplomová práca. Téma „diplomovky“ zahŕňala investigatívnu žurnalistku na Slovensku a osobnosti, prípadne témy, ktoré ju vo výraznej miere ovplyvnili. Aby som bola presná, venovala som sa kauzám, ktoré sa vďaka investigatívnym novinárom stali mediálne známe. Niektoré ostali nevyriešené, výsledkom ďalších bol smútok a v niektorých sa jednoducho skutok nestal.

Prvou výraznou a najmä aktuálnou udalosťou v médiách a parlamente SR bol prípad zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny. Inšpiráciou, prečo som sa rozhodla spracovať práve túto kauzu, bola novinárka Ľuba Lesná. Mnohí pamätníci búrlivého obdobia deväťdesiatych rokov ju majú v spomienkach zafixovanú ako známu investigatívnu  novinárku.

Ďalším prípadom, na ktorý poukázali slovenskí novinári a venujem sa mu v diplomovej práci, je „kauza Bernini.“ V tomto prípade išlo o predaj busty pápeža Pavla V. podľa Gaina Lorenza Berniniho z pozostalosti významného slovenského zberateľa umenia Ernesta Zmetáka. Na Slovensku bolo spomínané dielo predané za 24-tisíc eur. Kupec ho vďaka žiadosti o vývoz umeleckých diel, ktoré schvaľuje Ministerstvo kultúry SR, dostal mimo územia Slovenskej republiky. Neskôr ho významné Getty múzeum v Los Angels ponúkalo za približne 30 miliónov dolárov.

Treťou kauzou pútajúcou moju pozornosť bol prípad Šimona Bucha, ktorý skončil po banálnej operácii nosovej priehradky v bdelej kóme. Príčinou bola fatálna chyba lekára. Rodine chlapca sa podarilo vysúdiť od nitrianskej nemocnice rekordné odškodné vo výške približne pol milióna eur. Práve posledný prípad by sa mal stať akýmsi mementom pre ľudí v podobnej situácii. Nikdy sa netreba vzdať. Je dôležité, aby aj dnešná generácia vedela o kauzách ovplyvňujúcich a meniacich našu spoločnosť.

V tomto pernom období písania diplomovej práce som sa úplnou náhodu stretla so svojou bývalou triednou učiteľkou Vierkou Michalčinovou. Práve vtedy som si uvedomila, že je to dar mať dobrých spolužiakov, no najmä učiteľov. Takých pedagógov, ktorí vám okrem vedomostí vedia poskytnúť podporu a ukázať morálne hodnoty. Aj po toľkých rokoch vždy rada a s úsmevom spomínam na učiteľov, ktorí ma sprevádzali počas mojich stredoškolských čias. Vážte si ich. Mnohí z nich ma priviedli k sledovaniu aktuálneho diania vo svete i zahraničí, k tomu, že aj v súčasnosti siahnem po knihách opisujúcich históriu či k samotnému štúdiu žurnalistiky. Ľudský prístup je niekedy dôležitejší ako kvantum informácií.

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Piťo Gymoš

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre