Stáž

Vysoká škola je výnimočná aj tým, že študentom dáva možnosť využiť programy ponúkajúce zahraničné stáže. Jedným z nich je aj program Erasmus

Posledný rok na vysokej škole vie byť zaujímavý sám o sebe, minimálne vďaka štátniciam a diplomovej práci. Mne to asi nestačilo a rozhodol som sa okrem toho ešte prihlásiť na Erasmus. V septembri, keď si zvyšok mojich spolužiakov odpykával povinnú mediálnu prax, som sa ja utápal v byrokracii, aby som mohol o pár dní vycestovať na štyri mesiace do Prahy. Cieľová inštitúcia – Metropolitná univerzita v Prahe.

Ráno 25. septembra som sa po dlhej nočnej ceste ocitol dezorientovaný na Pražskej stanici. Prišiel som týždeň pred začatím semestra, aby som mal čas zorientovať sa v meste, zistiť, kde mám školu a podobné nevyhnutné záležitosti. Ešte pred začatím semestra sme mali niekoľko prípravných stretnutí z Erasmu a svojich budúcich spolužiakov som mal možnosť spoznať skôr, než začala škola. Skupinka dievčat z Kórey, Islanďan, Turek, dievča z Brazílie... Od začiatku mi bolo jasné, že tento semester sa nudiť nebudem mať čas.

Určite ste už všetci boli v Prahe a stihli ste navštíviť tie klasické turistické atrakcie. Prejsť sa po Karlovom moste, pozrieť si Orloj, hrad... Všetky tieto povinné jazdy som mal za sebou. Nie však ale moji noví cudzokrajní kamaráti, s ktorými som to musel absolvovať. To, že rozumiem Čechom, sa veľmi rýchlo ukázalo ako nevýhoda. Univerzita síce má takzvaný „Buddy system“, čo sú českí študenti, ktorí vo voľnom čase pomáhajú zahraničným študentom s úradmi alebo komunikáciou s internátom. Keď sme ale boli večer v meste a niekto sa nevedel dorozumieť s čašníkom, samozrejme, ja som bol po ruke. Večer v podniku pri pive si predstavujem inak, ako nedobrovoľným prekladaním.

Keďže tu mám školu iba dva dni v týždni, môžem sa venovať systematickému prieskumu Prahy a všetkých jej podnikov, antikvariátov, výstav a nočných klubov. Párty tu trvajú do rána a fakt som nečakal, že tak rýchlo zistím, kedy ide prvé ranné metro a že sa stane mojím obľúbeným spôsobom dopravy z mesta na internát.

Našťastie sa mi podarilo zosúladiť si predmety tu na MUP s predmetmi, ktoré by som mal absolvovať doma, takže až sa v januári vrátim na univerzitu do Košíc, nezbláznim sa z ďalšieho skúškového. Ak sa chcem v máji dostať na štátnice, nesmiem si dovoliť zlyhať ani na jednom z predmetov, či už tu, alebo doma. Popritom sa ešte po večeroch musím venovať svojej diplomovej práci na tému „Pohľad na komerčné médiá prostredníctvom animovaných seriálov pre dospelých“. V tom mi čiastočne pomáha predmet Film v rámci vizuálnej kultúry, ktorý absolvujem tu v Prahe.

Koniec koncov tento Erasmus nie je len o nekonečných párty a flákaní sa po meste. Toto by mal byť môj posledný rok na škole a ja musím spraviť všetko pre to, aby aj naozaj bol.

 

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Piťo Gymoš

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre