Nová škola

Aj keď si myslíte, že máte slušný orientačný zmysel, pamäť, ktorá vynecháva iba príležitostne, a spolubývajúcu po boku, môžete sa ocitnúť na mieste, o ktorom ani taxikár nevie. Teda vie, a povie vám, že to nie je v Trnave. Samozrejme, že je!

Takto nejako som začala moje pôsobenie na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity, kde od septembra študujem predškolskú a elementárnu pedagogiku. Odvtedy už, našťastie, stále viem, kde som. Vždy stíham na každú prednášku a seminár. Aktívne sa zapájam, však sa to predsa ráta do záverečného hodnotenia! A čo to vlastne študujem? Predškolskú a elementárnu pedagogiku, pričom ideme podľa novej akreditácie, schválenej iba tento školský rok, takže sme pokusné králiky, na ktorých sa uvidí, či zmena priniesla očakávaný lepší výsledok, alebo nie. V odbore nás je celkovo niečo vyše stotridsať báb, ale v mojej skupine nás je len dvadsaťdva. Máme síce menej predmetov, menej nabitý rozvrh, no o to viac kreditov na jednotlivý predmet.

Napríklad na takú telesnú a zdravotnú výchovu ich mám celkom dosť, pretože sa do toho rátajú aj výstupy v telocvični, ktoré robíme a prax, ktorú odovzdávame na základe našej účasti v materských školách. Áno, pri tých malých, zlatých detičkách, z ktorých, keď ich je viac ako desať, vám ide streliť hlava, lebo urobia hluk, ktorý sa dá prirovnať k štartovaniu raketoplánu. A k tým výstupom len toľko: je to strašná haluz pozerať sa na ľudí, ktorí sa tvária ako detičky, a potom na tých, ktorí tie detičky vyučujú. Iný pohľad je, keď vyučovať musíte vy. Vtedy je vám už do smiechu menej. A aby toho nebolo málo, sme ultra premotivované, ako aj náš telocvikár, čiže, kto doteraz nepochopil termín „vypľuť dušu“, u nás by ho razom pochopil a bohato by mu na to stačila jedna dvojhodinovka. Ale aspoň sa nemôžeme sťažovať na nedostatok pohybu a rýchlejšie nám páli. Či tuky, alebo len mozog pracuje rýchlejšie, už neviem. Ale isto páli.

Okrem telesnej máme aj predmet nazývaný raná jazyková gramotnosť. A učia nás ho neskutočné kapacity! Doc. PhDr. Zápotočná, CSc. a doc. PhDr. Petrová, PhD.  sú dámy, ktoré nás týmto kurzom sprevádzajú a veru že aj majú čo povedať. Veď robili Štátny vzdelávací program pre predprimárne vzdelávanie pre ministerstvo školstva, ktorý sa používa vo všetkých materských školách. Teda, mal by sa.

Ako správny študent som sa aj ja zúčastnila Beánie trnavských univerzít. Organizácia síce veľmi nevyšla, ale Horkýže slíže to zachránili. Ako vždy boli skvelí a spravili dobrú show.

Tiež som sa zúčastnila volejbalového turnaja TU a že som bola členkou najlepšieho fanklubu, vám hádam nemusím zdôrazňovať. Možno preto, že sme boli jediný fanklub, ale na to sa história pýtať nebude. Ešte trošku a dostaneme nejaký ten nablýskaný pohár aj my!

Napočudovanie semester zbehol strašne rýchlo a ja som sa ani nenazdala a už som mala prvé predtermíny za sebou. A aby sme sa stále len neučili, cestou do školy aj zo školy sme občas zakotvili na vianočných trhoch. Nie úmyselne, ale keď sa do školy ináč, ako cez ne nedostanete, v podstate vám ani nič iné neostáva.

Na jednu vec som si však ešte nezvykla a silno pochybujem, či sa tak niekedy stane. Trnavský prízvuk. Je strašný, no ak by som sa proti nemu ozvala, pravdepodobne ma ukameňujú. Nakoniec, aj im asi vadí ten môj. Takto spoločne konštatujeme, že nám je fajn, snáď aj po skúškovom bude. 

 

 

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Piťo Gymoš

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre