Život pri knihách

„Od malička som strašne veľa čítal. Študoval som niečo úplne iné, je to, ako keby človek, ktorý študoval za kozmonauta, išiel robiť knihy,“ hovorí o svojej práci Bardejovčan Slavomír Katušin, majiteľ jedného z najväčších miestnych kníhkupectiev Radosť

Študoval v Košiciach a po skončení základnej vojenskej služby odišiel do zahraničia, aby videl svet. Podnikal vo viacerých smeroch, až sa nakoniec vrátil, otvoril kníhkupectvo prepojené s kaviarňou a tým si splnil svoj sen. Gymošu porozprával nielen o svojom vzťahu ku knihám, ale aj k ich filmovým spracovaniam.

 

Prečo práve knihy?

Vždy som veľa čítal a ťahalo ma to k tomu, aj keď teraz je to celkom iné, lebo knihy idú do úzadia.

 

Ako postupujete pri výbere knihy? Vyberáte si knihu náhodne alebo idete  za nejakou cielene?

Pokiaľ je to autor, ktorého som už predtým čítal, tak tam je to jasné. Raz to bolo dobré, tak verím, že bude znova. Alebo si dám poradiť. Niekedy sa síce sklamem, ale väčšinou je to dobré, lebo viem, kto mi radí.

 

Ak vás kniha v polovici prestane baviť, dočítate ju alebo zavriete?

Dočítam. Ako sa hovorí, treba dať šancu. Možno bude na konci lepšia, aj keď ťažko povedať.

 

Keby ste mali porovnať hodnotu knihy keď ste s nimi začínali a dnes, v čom by bol rozdiel?

Vtedy bola kniha braná ako niečo,  z čoho sa človek naučí. Dneska je iba tovarom. Na začiatku bola vzácnosťou, no onedlho, podľa mňa, klasické knihy skončia, lebo dnes už všetci čítajú na internete. Taký je vývoj. Veľa vecí počas nášho života zmizlo. Telefóny, faxy a nikomu za tým nie je ľúto, tak prečo by malo byť za knihami?

 

Takže idete s dobou?

Keď bude možnosť, tak určite, lebo nemá zmysel to udržiavať. To je, ako keď je v rodine starý psík, všetci ho majú radi, ale keď odíde, dôstojne ho pochovajú, kúpia si nového a všetci sa z neho tešia. Takže toto je neodvratné a myslím si, že kniha tlačenej forme raz skončí. No budú sa robiť naďalej, lebo dneska je to jednoduché.

 

Skôr si prečítate knihu a až tak si pozriete film?

Záleží to od toho, k čomu sa skôr dostanem. Možno je niekedy lepšie si pozrieť najskôr film, ako prečítať knihu, pretože keď prečítam knihu a potom idem na film, mám predsudok, lebo viem, že určite sa tam veľa vecí nedostalo. A aj keď je ten film dobrý, čitateľský zážitok znižuje jeho kvalitu. Ale keď si najskôr pozriem film, tak viem, že do toho filmu nemohli dať všetko, lebo akákoľvek kniha sa nedá sfilmovať. To je prosto nemožné.

 

Na Slovensku momentálne letí Dominik Dán. Aký je váš názor na tohto autora?

Ja som spokojný. Prečítal so všetky jeho knihy. Je to síce jeden „mooster“, ale je to zaujímavé, také ľahké čítanie.

 

Zaujímate sa pri čítaní knihy aj o autora, alebo je vám úplne jedno, kto knihu napíše?

Je mi to jedno. Ja to prečítam a potom, keď ma zaujme, pozriem si, kto to je. Nikdy nejdem podľa toho, že, aha, tak toto je vysokoškolský vzdelaný autor, to bude kvalitné.

 

Považujete knihu za niečo viac ako film?

Vždy. Ale ako hovorím, najdôležitejšia je fantázia, lebo keď človek nemá fantáziu, tak sú to len poskladané písmenká. Hovorí sa, že keď niekto číta, tak je taký troška zasnený. Jednoducho, aj kniha musí poskytnúť vizuálny zážitok.

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Veronika Poláková

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre