Školský web

Učiteľ odborných predmetov František Haluška tvrdí, že ak má byť  webová stránka atraktívna, neustále musí sledovať nové trendy v dizajne.

Prakticky od svojho príchodu na školu je administrátorom školskej webovej stránky. Trvalo to približne dvanásť rokov, kým sa dopracoval k jej dnešnej podobe.

Ako to celé vzniklo?

Po schválení sme spustili server, na ktorom sme postupne inštalovali aplikácie a vylepšovali ho. Okrem webu má škola má aj vlastné mailové adresy na spravovanie pošty.

 

Čo všetko ponúka školská webová stránka?

Na tejto stránke sa návštevníci môžu dozvedieť samozrejme informácie o našej škole, je tam napríklad podkategória Žiaci a rodičia, na ktorej sú informácie ohľadom prijímacieho konania, maturitných skúšok, vlastne všetkého, čo sa práve deje. Sú tam informácie samostatne pre strednú odbornú školu polytechnickú a pre gymnázium.

 

Čo taký rodič, ktorý sa chce dozvedieť napríklad o rodičovskom združení?

Zadá do vyhľadávača www.ssjh.sk, klikne na podkategóriu Žiaci a rodičia, kde sa dozvedia aktuálne informácie. Okrem toho sa najaktuálnejšie informácie, a rodičovské združenie medzi nich patrí, zobrazujú hneď v úvodnom liste.

 

A ak by chceli iba všeobecné informácie o tom, ako škola funguje alebo aké má odbory?

Hneď na úvodnej stránke návštevník môže nájsť informácie o možnostiach štúdia. Je tam celý náš bulletin, ktorý sa dá kliknutím otvoriť a listuje sa ako časopis.

 

Okrem informácií o škole stránka ponúka informácie o počasí. Ako to funguje?

V roku 2011 sme s bývalým žiakom Marošom Juskom urobili projekt na meranie teploty. V prvom átriu sa nachádza plachetnica, ktorá v tme svieti, a pomocou snímača v pravidelných pätnásťsekundových intervaloch zaznamenáva teplotu. Merania následne prenáša do serveru a na stránku školy. Takže ak je napríklad na stránke teplota 25°C, táto je aktuálne na plachetnici v tomto átriu.

 

Ďalším zaujímavým projektom, ktorý sa zrealizoval, je virtuálna prehliadka priestorov školy.

Tento projekt sa volal Panoramatické mesto Bardejov. Bola to vlastne samostatná stránka, na ktorej bežali panorámy v spolupráci s mapou. Najprv to boli panorámy školy a okolia školy a postupne celého mesta Bardejov a okolia. V súčasnosti tento projekt ale funguje len cez vybrané prehliadače ako Mozilla a Opera.

 

Na stránke sa objavujú aj zábery zo zadnej časti areálu.

Sníma ich robot s kamerou, ktorý je umiestnený na internáte. Nastaviť ho môžeme tak, že reaguje na pohyb, pričom robí fotografie alebo video, ktoré okamžite prenáša na web, alebo je pustený neustále. Takto potom môžeme naživo sledovať, čo sa v okolí školy robí.

Keby ste mali porovnať prvú stránku s tou dnešnou, v čom je najväčší rozdiel?

Čo sa týka dizajnu, prvá stránka bola určite horšia. Každý rok sa všetko vylepšuje a to, čo vidíme dnes na stránke, tam o rok už nemusí byť. Prídu nové dizajny, prehliadače, zrýchľuje sa internet, prosto všetko od všetkého závisí.

 

Na škole už šesť rokov funguje časopis Gymoš. Obsahuje školská stránka aj informácie o ňom? Ako sa užívateľ môže dostať k týmto informáciám?

Samozrejme Gymoš je súčasťou školského webu. Na stránke máme okrem iného aj vyhľadávač, do ktorého môže návštevník napísať hľadaný výraz, čiže napríklad časopis alebo Gymoš, a vzápätí sa mu zobrazia všetky informácie. V súvislosti so školským časopisom sú to ocenenia, ktoré získal, jeho história, ale napríklad aj PDF verzie niektorých čísel, ktoré si si môže v prípade záujmu prelistovať rovnako ako bulletin, ktorý som spomínal v úvode.

 

 

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Alexandra Hockicková

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre