Agroturistika

„Slnečný majer ponúka návštevníkom široké možnosti vyžitia,“ tvrdí prevádzkar Tomáš Šiba. Jeho slová potvrdzuje aj neustále sa zvyšujúci záujem turistov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.

Asi najvýznamnejším agroturistickým centrom v bardejovskom okrese je Slnečný majer pri Stebníckej Hute. Nachádza sa severne od Bardejova v blízkosti poľských hraníc a je obklopený krásnou prírodou.

 

Vy na Majeri pracujete ako prevádzkar.

Áno, pracujem tu od začiatku, od roku 2007. Majer je novostavba. Predtým tu bol les, všetko je od základov vybudované. Vraví sa, že starý majer je pod kopcom, no tam už sú len také ruiny. Niekedy tu bola kupecká cesta, tadiaľ prechádzali z Bardejova do Poľska kupci na kočoch.

 

Čo všetko zahŕňa vaša práca?

Tým, že je to agroturistické zariadenie, je to dosť obšírna práca. V rámci administratívnej práce je to napríklad vybavovanie emailovej pošty, rôzne štatistiky pre úrady, právna komunikácia v rámci správy, okrem toho samozrejme aj objednávanie tovaru a práca na recepcii.

Takže väčšinu práce tu robíte vy.

Kvôli financiám je nás dosť málo, čiže väčšinou každý robí všetko.

 

Aké služby ponúkate pre verejnosť?

Hlavnú činnosť tvorí ubytovanie s reštauračnými službami, ku ktorým patrí napríklad aj organizovanie svadieb, rodinných osláv, kongresov alebo firemných školení. Ubytovanie ponúka tri možnosti – hotelovú, kde sú dvojlôžkové, trojlôžkové a štvorlôžkové izby. Cena pre jednotlivca za ubytovanie so stravou je tu maximálne dvadsaťpäť eur za noc. Potom sú tu chatky, ktoré sú šesťmiestne, skôr orientované na rodiny s deťmi za osemdesiatpäť eur za noc. A nakoniec ponúkame študentský dom, ktorý ma kapacitu dvadsaťšesť miest a ubytovanie v ňom stojí trinásť eur na osobu. Slnečný majer ponúka aj bazén a hlavnú atrakciu-kone. S tým je spojená výučba jazdenia.

 

Kone sú krásne a je ich tu dosť.

Je ich presne osem. Pracujú s nimi dvaja pracovníci. Jeden sa stará o ich čistenie a kŕmenie. Druhý je tréner Vincent Budzina, on robí výučbu jazdenia. Má ľudí, ktorí chodia na jazdenia pravidelne, je ich okolo pätnásť alebo šestnásť, presné číslo nepoznám. Druhú skupinu tvoria rodiny s deťmi. Tie prichádzajú zväčša počas víkendov

 

Organizujete aj nejaké tábory pre deti?

Práca s deťmi je hlavnou zložkou našej činnosti. Každý rok od Veľkej noci začíname organizovať školy v prírode, majú tu týždenne pobyty od pondelka do piatku. V júni sa k tomu pridávajú školské výlety a v júli a auguste sú to prevažne letné tábory. Popritom prenajímame priestory aj pre iné organizácie, ktoré tu pracujú s deťmi, napríklad tými, ktoré majú poruchy učenia. No chodia k nám aj cirkevné tábory, tanečné kurzy, prenajímame aj dvor, pretože je dosť atraktívny, napríklad na natáčanie stužkových videoklipov alebo fotenie svadieb. Spolupracujeme s fotografmi, ktorí tu mali týždenný celoeurópsky kongres, kde mali aj praktické učenie. Boli to profesionáli, ktorí sa stretli a odovzdávali si skúsenosti.

Ako je to s programom pre návštevníkov?

Väčšinou si program robia sami. Ale odporúčame im turistiku, hlavne cykloturistiku do Poľska, najmä do kúpeľov Visová, kde majú štrnásť minerálnych prameňov. Máme tu aj koč, ktorým sa tam dá previesť. Koč sa dá objednať, v obľube ho majú napríklad mladomanželia počas svadby.

 

Mali ste tu aj zahraničnú návštevu?

Áno. Hlavne v jeseni tu bolo viacero klientov na poľovačke. Naše služby už využili Švédi, Rakúšania aj Nemci. Mali sme hostí aj z Ameriky, napríklad Slovákov, ktorí tam žijú. Pravidelne na dovolenky prichádza skupina Holanďanov a Francúzov.

 

A čo známi Slováci?

Zo známych Slovákov Majer v minulosti navštívili  Igor Timko zo skupiny No Name, politici Vladimír Mečiar alebo Róbert Kaliňák. Jednou z najvzácnejších návštev bol hokejový tréner a otec hokejistov Mariána a Marcela František Hossa.  Deti tábore tu mal napríklad skladateľ Marián Čekovský.

 

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Alexandra Hockicková

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre