Výhodné byť dospelým

Stredná škola, nové prostredie, noví ľudia. Všetko to rýchlo zbehne a zrazu sa dostaneš do kolobehu dospelých

Rodičia z teba chcú vychovať zodpovedného a spoľahlivého človeka, ktorý sa vie v živote o seba postarať. Tak prídu na rad brigády a začneš si platiť plno vecí sám. Keďže sa dnes už málokde vyplácajú peniaze za vykonanú prácu na ruku, každý študent by mal mať založený účet. Momentálne väčšina ľudí radšej používa platobnú kartu, na rozdiel od bankoviek, ktoré im môžu ľahko ukradnúť. Banky vítajú nových klientov, a práve preto dnes už asi neexistuje ani jedna, ktorá by neponúkala možnosť účtu aj pre mladých. Predtým, ako sa pre nejaký účet rozhodneš len z dôvodu, že ho majú tvoji kamaráti a známi, zisti si o ňom detailné informácie v príslušnej banke. Vďaka tomu si totiž budeš môcť porovnať rôzne výhody, ktoré banky prostredníctvom študentských účtov poskytujú a neunikne ti možno pár podmienok, ktoré sú mimoriadne dôležité. Ak ich totiž nesplníš, nemusí byť pre teba študentský účet taký výhodný, ako sa ti na začiatku mohol zdať. Napríklad, na rozdiel od iných bánk, Poštová banka či Oberbank si vedenie účtu pre študentov spoplatňujú.

Pre lepšiu predstavu, väčšina účtov študentov či mladých sú prevažne bez poplatkov za ich vedenie. To však platí len vtedy, ak sa pravidelne preukážeš, že si študentom strednej či vysokej školy a donesieš o tom banke doklad. Problém je v tom, že banky toto potvrdenie nežiadajú, a preto musia študenti sami vytvoriť iniciatívu. Už dávnejšie o tom informovala aj stránka aktuality.sk. Pred rokom mohol študent bez opätovného preukázania návštevy vysokej školy predražiť svoj účet pri platbe kartou až do 70 eur za rok. Je teda nutné sledovať termín, kedy je potrebné znova preukázať to, že si študentom.

Keďže väčšina bánk ponúka študentom možnosť platiť kartou, výbery v hotovosti v bankomatoch či bezplatné vedenie účtu, budeme sa ďalej zaoberať predovšetkým zaujímavosťami každej banky. 

VÚB banka poskytuje mladým od 15 do 26 rokov VÚB Účet pre študentov, v ktorom je zadarmo vedenie účtu, debetná platobná karta VISA Inspire, neobmedzené platby cez trvalý príkaz, automatický prevod, SMS upozornenia, e-mail, notifikácie o pohyboch na účte, rýchle platby pomocou aplikácie VÚB VIAMO priamo na telefónne číslo, až päť sporiacich účtov a pravidelné sporenie vďaka službe Flexisporenie. Navyše po dosiahnutí 18 rokov banka ponúka menšiu pôžičku. 

Tatra banka ponúka študentský účet pre ľudí vo veku od 15 do 20 rokov, pričom v prípade, že má žiadajúci viac ako 20 rokov, je nutné priniesť aj potvrdenie o dennom štúdiu. Účet si môžeš založiť aj online. Po dovŕšení 18. roku študent môže požiadať aj o vydanie karty MasterCard s denným limitom od 300 do 2 000 eur. Aj Tatra banka umožňuje manipuláciu s peniazmi cez aplikáciu Tatra banka VIAMO, platby debetnou kartou alebo mobilom s MobilePay, výber hotovosti aj v cudzej mene, zmenu PIN kódu v bankomatoch. Ale to nie je všetko, k dispozícii dostáva človek inovovaný Spending report v Internet bankingu. Je to vlastne interaktívny prehľadný systém s grafmi či tabuľkami, v ktorých jednoducho a rýchlo získaš prehľad o tom, koľko peňazí míňaš na rôzne veci. Takisto máš možnosť sporiť si na vlastnom účte. Aktuálnou ponukou študentských účtov sa budeme zaoberať aj v budúcom čísle.

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Mária Rúčeková

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre