Správne zhodnotiť peniaze

Väčšina ľudí, a študenti nie sú výnimkou, nechce svoje peniaze držať doma. Najlepším riešením je zhodnotiť ich v banke

Tesne pred začiatkom školského roka sa stredoškolskí aj vysokoškolskí študenti začínajú obzerať, kde si výhodne založiť účet. Skoro všetky väčšie banky na Slovensku ponúkajú v rôznych podobách zvýhodnené účty pre študentov alebo mladých ľudí. Takouto bankou je aj Československá obchodná banka, v ktorej ako finančný poradca pracuje aj Branislav Marko. „Mladým klientom jednoznačne odporúčame sporenie do podielových fondov. Takéto sporenie je výhodné pre každého študenta. Môže si podľa svojej predstavy vybrať zo sedemnástich typov podielových fondov alebo môže investovať do viacerých fondov súčasne. Popritom si môže podielový fond kedykoľvek zmeniť,“ hovorí o ponuke banky.

Okrem fondov pre študentov pripadá do úvahy aj študentský účet. Založiť si ho môžu zdarma bez akéhokoľvek poplatku. U vysokoškolákov je možné poskytnúť povolené prečerpanie, tzv. debet. „Aby náš klient vedel, čo sa s jeho peniazmi v banke deje, chodí mu výpis poštou alebo elektronicky v rámci internet bankingu. Veľkou výhodou je aj mobilná aplikácia ČSOB SmartBanking. Je to vynikajúca vec. V tejto aplikácii môžete vidieť svoje konto alebo účet. To znamená, že tam vidíte svoju celkovú sumu peňazí, všetky pohyby, pri podielových fondoch prepočítava, aký máte výnos a aký zisk. Čiže  ľahko sa tam zorientujete a vidíte čo sa s vašimi peniazmi deje.“

Kedysi bol populárny aj termínovaný účet. Je určený na zhodnotenie voľných finančných prostriedkov. V minulosti bolo percentuálne úročenie týchto vkladov omnoho vyššie ako dnes. Na to, či sa oplatí aj dnes, má Marko jednoznačný názor: „Odporúčal by som ho veľmi konzervatívnym alebo starším klientom, ktorý nemajú žiadnu skúsenosť s investovaním do podielových fondov, nechcú postúpiť žiadne riziko a taktiež ak im na výnose peňazí nezáleží. To znamená, že peniaze tam uložia iba z dôvodu bezpečnosti. Je to výhodnejšie, ako keby ich mal klient niekde doma skrývať.“ Kvôli lepšej predstave ponúka jednoduchý príklad. „Desaťtisíc eur vložíme do banky na termínovaný vklad, kde je ročný úrok 0,15 percenta. Za rok zo sumy desať tisíc eur nám vznikne suma pätnásť eur. Keď odpočítame daň, tak dostaneme dvanásť eur v čistom,“ hovorí Marko.

Existujú však aj iné spôsoby, ako uložiť svoje peniaze v banke. Jedným z najvýhodnejších je v súčasnosti sporiaci účet. Ak by chcel zákazník svoje peniaze uložiť do sporiaceho účtu, úroková sadzba závisí od toho, či má aj bežný účet. „Štandardná úroková sadzba na sporiacom účte je 0,2 percenta. Keď má klient založený bežný účet v banke a má ho aktívny, jeho úroková sadzba sa zvýši. To znamená, že termínovaný vklad je výhodný pre človeka, ktorý nemá založený žiadny účet v banke a potrebuje tam dať peniaze z dôvodu bezpečnosti. Na druhej strane, ak klient účet už u nás má, tak by sme mu odporúčali vložiť peniaze na sporiaci účet.“ Podľa neho je ďalšou výhodou to, že na sporiacom účte nie je žiadna viazanosť a zákazník si môže svoje peniaze vybrať od čiastky až po celú sumu a tým svoj účet kedykoľvek ukončiť. Musí však počítať so sedemdňovou výpovednou lehotou. „Existuje aj sporiaci účet Depozit, ktorý má podobné úročenie. Má síce až tridsaťpäť dňovú výpovednú lehotu, no zákazník si môže kedykoľvek bezplatne každý mesiac vybrať jednu štvrtinu hotovosti bez nahlásenia v banke, čo považujem za veľkú výhodu,“ na záver dodáva Marko.

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Erika Babčáková

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre