Na kombajne

Už od detstva sníval o tom, že raz bude kosiť na kombajne. V osemnástich sa mu jeho sen splnil

Letné prázdniny slúžia študentom väčšinou na oddych. Často sa spájanú s dovolenkami, výletmi, ale nezriedka aj so snahou zarobiť nejaké peniaze. Brigáda je pre študenta najideálnejšou možnosťou, ako počas prázdnin spojiť príjemné s užitočným. A presne túto možnosť sa rozhodol využiť aj študent štvrtého ročníka Strednej odbornej školy polytechnickej Tomáš Balšay.

Na rozdiel od iných, tradičných brigád, ktorých cieľom sú len peniaze, Tomáš tú svoju už pomaly vníma ako pravidelný pracovný vzťah. Už od svojich štyroch rokov totiž často chodil s otcom do práce na Poľnohospodárskom družstve v Kurime. Je preto logické, že jeho prioritou nie je len zarobiť si peniaze, ale hlavne neustále načerpávať nové skúsenosti a zážitky, ktoré môže neskôr zúročiť.

Aj minulé leto, podobne ako v rokoch pred ním, sa neoddeliteľnou súčasťou jeho prázdnin stal kombajn. Už od detstva s ním trávi väčšinu svojho voľného času, a to najmä v soboty cez víkend. Kým bol malý, väčšinou sedel vedľa otca, no už vtedy veľmi túžil raz sa do tohto stroja posadiť aj ako vodič. „Po dovŕšení osemnástich rokov som si úspešne spravil vodičský preukaz a neskôr aj doklady potrebné na prácu s kombajnom, ktoré mi vydala firma. Je to vlastne kartička, na ktorej je napísané Obsluha poľnohospodárskych strojov. Mal som aj šťastie, pretože hneď na úvod som mal pracovať s najnovším typom kombajnu. Podmienkou však bol, že sa zúčastním na školení v Maďarsku. Po absolvovaní tohto kurzu som sa vrátil domov a konečne som mohol nastúpiť do práce,“ približuje Tomáš moment, keď sa prvýkrát posadil do kombajnu ako šofér.

Ak by si niekto myslel, že každý deň vyšiel na pole kdesi za dedinu, veľmi by sa mýlil. Poľnohospodárske družstvo Kurima ponúka rôzne služby. Jednou z nich je aj kosenie polí pomocou kombajnov. Každý, kto nemá možnosť vykosiť svoje polia sám, objednáva si kosenie u tých družstiev, ktoré kombajn vlastnia, medzi nimi je aj to kurimské. A práve Tomáš bol jedným z tých pracovníkov, ktorí mali na starosti tieto objednávky. „Najprv, na začiatku prázdnin, som odišiel do Veľkých Kapušian, kde som strávil kosením necelé dva týždne. Najskôr sme kosili v nížinách, pretože tam dozrieva repka ako prvá. Spolu tam bolo asi deväť kombajnov. Neskôr sme išli kosiť polia okolo rieky Topľa pri Giraltovciach, pretože tam úroda dozrieva tiež skôr ako tu, v okolí Bardejova,“ hovorí ďalej o svojom prázdninovom pracovnom programe. Takáto práca je platená od úkolu a pracuje sa tam približne pätnásť až šestnásť hodín denne. Aj keď sa to môže zdať prehnané, treba si uvedomiť, že to je sezónna práca a navyše celkom dobre zaplatená. „Za jeden mesiac v práci som si zarobil viac ako tisíc eur. Vôbec mi nenapadlo, že to bude taká čiastka peňazí, takže ma to milo prekvapilo.“

Už teraz si však uvedomuje, že pri kombajnoch pravdepodobne nezostane navždy „Po úspešnom ukončení strednej školy by som chcel študovať na vysokej škole a popri tomto štúdiu by som sa aj naďalej rád venoval práci na kombajne. No v budúcnosti by som sa prácou kombajnistu asi neuživil, čiže po vysokej škole asi skúsim niečo nové,“ načrtáva svoju budúcnosť Tomáš.


 

 

 

 

 

 

 

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Erika Babčáková

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre