Letné peniaze

„Brigáda je pre študenta nielen dobrým spôsobom našetriť si na vytúžený mobil či oblečenie, ale naučí človeka aj inému pohľadu na peniaze, viac si ich vážiť a oceniť tak aj robotu ostatných pracujúcich,“ myslí si žiačka tretieho ročníka Aneta Balaščáková.

Príchod leta si väčšina ľudí spája hlavne s poriadnym odpočinkom od práce a vyberú sa niekam na havajskú pláž poleňošiť si v horúcom piesku neďaleko úžasného tyrkysového mora aj s ľadovým drinkom. Avšak mnohí z nás, a to hlavne študenti a absolventi, využívajú dva mesiace vytúžených prázdnin na niečo úplne iné. Počas tohto času si nájdu brigády, často náročný, ale zato spoľahlivý spôsob získania peňazí na to, čo potrebujú. Najčastejším dôvodom brigádovania je snaha našetriť si na vytúženú elektroniku, oblečenie, ale aj výlety. Jednou z možností privyrobenia si je práca za pultom v potravinových reťazcoch ako predavač alebo pozícia čašníka v baroch, reštauráciách či v kaviarňach. Okrem toho je množstvo firiem, v ktorých sa vykonávajú tie najrôznejšie práce, často nie najvhodnejšie pre brigádnikov a už nie pre ženy. Takúto skúsenosť  mala možnosť na vlastnej koži zažiť žiačka tretieho ročníka Aneta Balaščáková. Spolu s kamarátkou sa toto leto rozhodli už po druhýkrát tvrdo „makať“ na pôde firmy PILLÁR TRANS.

PILLÁR TRANS, sídliaca na ulici Jána Švermu 11, sa špecializuje na medzinárodnú dopravu. Jej hlavným zameraním je export a import tovarov zo Slovenska do všetkých štátov Európskej únie, ale venuje sa aj doplnkovým logistickým službám a sťahovaniu domácností či firiem. Tento rok oslávi už dvadsiatete výročie od svojho vzniku.

„Pre brigádu cez leto som sa rozhodla preto, lebo som si chcela našetriť na nový mobil a oblečenie z vlastných peňazí a nepýtať stále len od rodičov, čo sa mi aj podarilo.  Navyše, vedela som, že doma sa budem tak či tak nudiť a peniaze si určite nevysedím. K firme som sa dostala vďaka svojej kamarátke a jej otcovi, ktorý ju vlastní. Myslím si však, že nie je veľmi ľahké sa tam zamestnať už len z dôvodu náročnosti, keďže išlo o manuálne práce. Pracovali sme tam už minulý rok, čiže som vedela, do čoho idem. Napriek tomu som sa veľmi tešila, pretože som sa často na pracovisku stretávala s kamarátkou a celý kolektív bol skvelý,“ približuje svoje pôsobenie v PILLÁR TRANS-e Aneta. „Brigádovali sme tam síce iba jeden mesiac od júla do augusta, ale dalo nám to zabrať. Niekedy sme tú istú prácu robili aj celý týždeň, pretože bola dosť namáhavá a zdĺhavá. Medzi najzaujímavejšie úlohy, ktoré sme dostali, bolo asi presúvanie kameňov za účelom odstránenia nepotrebnej rúry v zemi. Hŕbu skál sme museli presunúť na iné miesto, aby sme vybrali rúru a potom sme tú kopu zasa vrátili na pôvodne miesto. Bola to ťažká robota, ale je to pre mňa určite cenná skúsenosť, aby som si zapamätala, že peniaze si je často nutné zarobiť náročnou prácou. Okrem toho sme umývali kamióny, ale robili sme aj všeličo iné, podľa toho, čo bolo potrebné vykonať.“

Snáď jedinou nevýhodou bola náročnosť tejto práce, keďže išlo väčšinou o dosť únavné manuálne úlohy. Počas brigády však našťastie Anete zvýšil čas na to, aby si mohla vyjsť von s kamarátmi do mesta.

„Brigádu každému študentovi určite odporúčam, vďaka nej sa každý človek veľa nových vecí naučí, získa skúsenosti, zažije skvelé zážitky, ale zmení aj prístup k peniazom, keďže cez ne už bude vidieť aj tú drinu, ktorú musel na ich zarobenie vynaložiť,“ radí ostatným študentom Aneta.

 

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Mária Rúčeková

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre