Aby bola živá

Jednou z možností, ako si dokáže študent zarobiť peniaze počas letných prázdnin, je aj brigáda v bardejovskej nemocnici. Denis Sopko túto možnosť minulé leto využil

Nemocnica. Z pohľadu bežného človeka je to prevažne miesto, kam by sa nechcel dostať ani čo i len na chvíľu. Väčšina z nás sa snaží svoje zdravie udržať si aspoň na tom priemernom leveli, pri ktorom prežijeme v pokoji svoj miestami nezdravý život. A ak sa nám aj niečo podarí vyparatiť a ocitneme sa so zlomenou nohou na jednotke zdravotnej starostlivosti, túžobne čakáme na návštevy pripomínajúce blížiaci sa odchod z tohto miesta presýteného vôňou Sava.

Avšak nemocnica nie je vyhľadávaným miestom iba kvôli zdravotným  problémom. Hŕstka študentov si môže cez leto privyrobiť rôznymi pomocnými prácami, ako je výpomoc v práčovni, práca v kuchyni, staranie sa o chorých či rôzne manuálne práce ako napríklad natieranie plotov. Na jeden mesiac túto možnosť využil aj žiak tretieho ročníka Denis Sopko.

„Hlavnou motiváciou pre prácu v nemocnici boli pre mňa určite peniaze, tie sa v dnešnej dobe zídu na všetko,“ tvrdí Denis. „Takisto som sa pre brigádu rozhodol aj z toho dôvodu, že som cez prázdniny nechcel sedieť len tak bezcieľne doma. Zo školy chceme ísť na výlet do Paríža alebo do Londýna, a tak som si povedal, že aj týmto spôsobom si naň nejako našetrím. Časť peňazí som si teda odložil do budúcna a zvyšné som použil na zaplatenie vodičského kurzu. Tento rok ma priradili ku skupine záhradníkov. Našou náplňou práce bolo prevažne kosiť, hrabať, zametať, rozbíjať starý nábytok, nosiť jedlo, upratovať, a vlastne všetko, čo bolo potrebné urobiť. Aj keď to nebola úplne ľahká robota, užil som si takmer každý deň, pretože sme boli dobrá partia, takže bola sranda, jednoducho, užívali sme si každú voľnú chvíľu.“

No nie vždy to bolo idylické. „Najhorší zážitok, ktorý som si z nemocnice odniesol, bol ten, keď nás chceli už na tretí deň z nemocnice vyhodiť, pretože sme sa len tak „poflakovali“ za nemocnicou. V tom momente som si spolu s partiou uvedomil, že sa nemôžeme k svojej práci stavať až tak ľahostajne a že by sme mali byť zodpovednejší,“ spomína si aj na chvíle, keď im už do smiechu nebolo.

Keď musí človek tak tvrdo „makať“, aby dostal zaplatené aspoň minimum, určite už voči peniazom zaujme iný postoj a dvakrát si premyslí, či ich bude rozhadzovať na veci, ktoré nie sú užitočné. Taktiež sa naučí spolupráci a vybuduje si rešpekt k ľuďom, s ktorými cez brigádu pracuje. „Myslím, že ako každá iná brigáda, aj táto mi pomohla v tom, že som sa naučil väčšej zodpovednosti už i pri rannom vstávaní. Nemohol som spať až do obeda ako iní moji rovesníci, čo ma trochu mrzelo, vstával som o štvrtej ráno, ale neľutujem to, aspoň som si našetril peniaze a zažil kopu skvelých momentov. Hoci som vďačný za nové skúsenosti, ktoré mi brigáda v nemocnici dala, no na budúci rok by som chcel vyskúšať radšej prácu niekde inde,“ priznáva Denis. Dôvodom je únavný časový harmonogram a nedostatok spánku. „V podstate som niekedy spával iba štyri hodiny denne, čo ma dosť vyčerpalo a polovica prázdnin ubehla ako voda. Preto plánujem v budúcnosti ísť s partiou niekam, kde by sme si zarobili oveľa viac a zároveň mali viac času aj na zábavu, napríklad do Talianska na zber jabĺk,“ ukončuje Denis.

 

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Mária Rúčeková

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre