Utajený básnik

Mnoho ľudí skrýva nejaké tajomstvo. Redaktorom Gymoša sa podarilo odhaliť minulosť skvelého básnika, ktorý to však pre vrodenú skromnosť pred svetom až doteraz tajil.

Doteraz sa nikomu nepodarilo zistiť totožnosť tohto muža, hoci sa o to pokúšali mnohí. Ich snaha vždy skončila neúspešne. Pred dvomi rokmi dokonca jednému žiakovi, ktorý pátral po minulosti neznámeho učiteľa, zhorelo luxusné auto, úplne nová Škoda Favorit s pneumatikami Jinlun 145/75 R 13. Neporušené ostali len mračítka na predných svetlách.

Redaktori časopisu Gymoš však pátrali ďalej. Ich cesty viedli cez Maďarsko do Srbska.

Peter Blažejčík, vlastným menom Petro Slobodan Blažejič, je ďalšou, v poradí už piatou odhalenou neznámou tvárou v našej škole. Blažejič, pôvodom Srb, sa narodil v obci Požarevac neďaleko Belehradu. Ako pravý Srb odmietol nastúpiť na vojnu počas konfliktu v bývalej Juhoslávii a dlho sa ukrýval v Maďarsku, kde sa zoznámil s básnikom Lászlom Pálenkászom,  ktorý má priateľské vzťahy s premiérom Maďarska. László je autorom niekoľkých básnických zbierok s protislovanským nádychom, ktoré však, ako sám neskôr uviedol, odmietol po stretnutí s Petrom Slobodanom Blažejičom vydať. Ten mu totiž všetko vysvetlil a Laszló pochopil.

Petro S. Blažejič ako mladý a literárne zdatný básnik emigroval na Slovensko a hneď si ho zamiloval. Zmenil si meno a dnes ako Peter Blažejčík vyučuje telesnú výchovu a občiansku náuku na Spojenej škole Juraja Henischa. V čase osobného voľna píše básne a recituje na súťažiach v rámci Schengenu.

 

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Janka Bosáková

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre