Nominácia

Začal tvrdý boj o miestenky na tohtoročné otvorené majstrovstvá sveta dis-žiakov World championship of dis-students 2015. V našej konkurencii je ťažšie sa kvalifikovať ako vyhrať

 

Po polročnom výpise vysvedčení sa opäť budú vyberať adepti na reprezentáciu Slovenska na majstrovstvách sveta dis-žiakov v japonskej Fukuoke, ktorá hostí tento vrchol sezóny už po tretí raz.

   Slovensko si tohto roku výrazne polepšilo, pretože sme získali až šesť miest do rôznych disciplín. Aj tento fakt svedčí o stúpajúcej kvalite nekvality našich žiakov.

Medzi najhorúcejšími kandidátmi je tradične tretiak Alfonz Piperko, tohto času na sústredení vo Vysokých Tatrách. Titul majstra sveta v dis-žiakoch v matematike mu pred dvomi rokmi ušiel iba o jeden bod. Sklamaný Alfonz skončil za Nemcom Joachimom von Smucklichom. Otázka, kto definoval Pythagorovú vetu, bola nad jeho sily. Na druhej strane treba spomenúť, že Piperko výrazne bodoval v predmete automobily, kde šokoval porotu imitáciou dieselového motora a pri obhajobe trojtaktného motora. Tejto obhajobe neporozumeli ani vo Volkswagene ani v Toyote. Udelili mu preto cenu sympatií.

Otvorenou otázkou ostáva, kto sa pripojí k Piperkovi. Môže to byť Klement  Sušeň, skúsený a zručný študent odboru montér suchých stavieb, obhajca minuloročného titulu vicemajstra v disciplíne dis-matematika, ktorý prekvapil schopnosťou vypočítať objem valca len s pomocou uhlomera. Veľké šance má aj gymnazista Alojz Čvirko, ktorý popiera existenciu básnika P.O.Hviezdoslava a tvrdí, že to je bývalý mechanik – nastavovač stratený na praxi vof Čechoch. Ako dôkaz uvádza známy verš: „Mňa kedys' zvádzal svet.“  Tretím adeptom je najnovší objav prvák Gergely  Három, ktorý tvrdí, že Ľudoví Štúr bol maďarský buditeľ a národovec. Odpoveď na túto otázku dá až dodatočná kvalifikácia v marci.

 

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Janka Bosáková

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre