Míľniky II.

Neustále nepokoje medzi kaprármi a pstruhármi, ktoré sú v Bardejove  prítomné od počiatkov rybárstva, sa v roku 1963 zdali byť minulosťou. Mier však vydržal iba dva roky

Rok 1938

Vylúčenie maďarských kaprárov a pstruhárov zo zväzu, známe ako malá vojna. Maďari na protest vypustili  rybník v Dubinnom a skryli sa v Ondavskej vrchovine. Neskôr sa usadili  v obci Harhaj, predtým Hárhai fallu.

 

Rok 1941

Miestni rybári tiahnu do vojny proti Sovietskemu Zväzu. Prechádzajú na ruskú stranu, spájajú sa s ruskými rybármi na Done a vytvárajú 1. rybársky ženijný zbor. Následne zasahujú v bojových operáciách v okolí rybníkov a jazier.

 

Rok 1948

Hneď po februárovej revolúcii dochádza k čistkám v rybárskom zväze, v apríli nastupujú prokomunistickí rybári, pstruhári odchádzajú do ilegality. Predsedu A. I. Pavlišina je odvolaný.  Výstavba hotela Šport pokračuje.

 

Rok 1952

Družobná návšteva ruských a čínskych rybárov. Nepokoje v uliciach Bardejova trvajú až do ich odchodu. Miestna verejná bezpečnosť nezasahuje. Následkom je zdemolovanie nedostavaného hotela Šport a Oroszovej lávky.

 

Rok 1959

V novozrekonštruovanom hoteli Šport sa konal prvý Kongres socialistických rybárov, na ktorom A.S.Čikuli predniesol pamätný prejav  a úspechoch sovietskeho rybárstva. Na jeseň opäť dochádza k potýčkam pstruhárov a kaprárov v meste, hotel Šport v plameňoch, verejná bezpečnosť nezasahuje.

 

Rok 1963

Nová doba v miestnom rybárskom zväze. Dochádza k zmiereniu kaprárov a pstruhárov. Na počesť zmierenia bola postavená nová Oroszova lávka a obnovená prevádzka hotela Šport.  Realizovala sa výstavba pamätníka A. I. Pavlišinovi.

 

Rok 1965

Koná sa pamätná cesta vybraných kaprárov na svetový rybársky kongres do USA. Pstruhári na protest zdemolovali pamätník a vystupujú so zväzu.

 

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Piťo Gymoš

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre